התמקדות


גישות טיפוליות נוספות

סאטיר
אימאגו
מיינדפולנס

"הערך המשמעותי בעבודה עם אדם אחר הוא להיות נוכח כיצור אנושי. אם היינו צריכים להיות חכמים או טובים או בוגרים או נבונים אז סביר להניח שהיינו בצרות. מה שחשוב הוא שנהיה בני אדם עם אנשים אחרים, שנזהה את האדם האחר כיצור אנושי שנמצא שם."

- יוג'ין ג'נדלין

מפתח השיטה, פרופ' יוג'ין ג'נדלין, כינה בשם התמקדות תהליך טבעי לחלוטין שבו אדם בא במגע עם סוג מיוחד של מודעות גופנית פנימית. הוא קרא למודעות זו "תחושה מורגשת" – Felt Sense.

בהתמקדות לוקח המתמקד את תשומת לבו ונוכחותו אל התחושה המורגשת (Felt sense) - תחושה גופנית דרכה אנו חווים ו"מחזיקים" מצבי חיים, בעיות וקונפליקטים. התמקדות בתחושה המורגשת מביאה לתפנית גופנית (Shift), אשר מובילה לצעד הבא בתהליך. בצעד הבא, שוב מפנה המתמקד את תשומת ליבו ונוכחותו לתחושה המורגשת עד לתפנית הגופנית הבאה וכך הלאה.

בעת ההתמקדות, התחושה המורגשת נחוות לעיתים עמומה, מעורפלת ולא ברורה. על ידי צעדים מסוימים היא עשויה להגיע לכלל מיקוד ולהשתנות.

התמקדות יכולה להביא באופן ישיר את המודעות שלנו וההתבוננות שלנו, לאזור הגבול שבין המודע והלא מודע, "border zone" כפי שקורא לו ג'נדלין (Gendlin, 1996). התהליך כולו נע בצורת משפך ממקום רחב וגלוי יותר, למקום צר, ממוקד, פנימי ועמוק.

המודעות הפנימית הגופנית, מאפשרת לאדם המתמקד להתקדם צעד אחר צעד בתהליך של שינוי וריפוי.

"התמקדות היא מיומנות טבעית שהתגלתה ולא הומצאה. היא התגלתה על ידי צפייה במה שאנשים עושים כשהם מצליחים לערוך שינויים חיוביים בחייהם. היכולת להתמקד היא מתת טבע המצויה אצל כל אדם מלידה: כולנו נולדנו עם היכולת לדעת כיצד אנו חשים מרגע לרגע. אך עבור מרביתנו הפגיעות שסבלנו בילדותנו ותחושת הניכור שספגנו מתרבותנו גרמו לנו לאבד את אמוננו בגוף שלנו וברגשותינו. עלינו ללמוד מחדש כיצד להתמקד" (ויזר קורנל,1996).

[מתוך אתר המרכז לתרפיה מוכוונת התמקדות / ליאורה בר נתן]

קריאה נוספת