דף הבית אודות סדנאות ופרוייקטים יצירת קשר

זן ובודהיזם


גישות טיפוליות נוספות

סאטיר
התמקדות
אימאגו

הבודהיזם וזרם הזן הינן פילוסופיות מזרחיות עתיקות אשר בשנים האחרונות מתחילות לצבור יותר ויותר הכרה ומקום בעולם המערבי.
התפיסה הבודהיסטית אומרת שבחיים שלנו יש סבל ומקורו בהאחזות שלנו ברעיונות ומטרות ובהשתוקקות למקורות הנאה. אם נצליח להשתחרר מאלה, כולל מההשתוקקות להצליח להשתחרר מהם, נגיע למה שנקרא במערב לעיתים בטעות "הארה" ובעצם המושג המדוייק הוא "התעוררות" – להיות בנוכחות מלאה עם הרגע הזה, לרצות בדיוק את מה שיש ולקבל את העולם כפי שהוא. תחושת הרמוניה ושלמות עם היקום וכל מה שיש בו כרגע.

מצד אחד יש הרבה יופי והשראה בגישה ומצד שני הפערים בינה לבין חיי היום יום בחברה המערבית הם כל כך גדולים שלא ברור איך אפשר לשלב בין השניים.

דוגמא מרכזית נוגעת לתפיסת העצמי. על פי הפילוסופיות המזרחיות העצמי הוא לא ישות ברורה ונפרדת אלא כולנו חלק ממארג אחד גדול וככל שהאדם מתפתח מבחינה רוחנית הוא הופך ממוזג יותר ויותר בתוכו. התרבות המערבית מקדשת את האינדיבידואליות, הרצונות, ההגשמה ומיצוי הפוטנציאל האישי. לא רק שקשה לדמיין איך מוותרים על הבסיס הזה שעליו כל מבנה האישיות ותפיסת העולם שלנו יושב, זה גם מקום מסוכן שבו אנשים יכולים להגיע למצבים נפשיים קשים עד כדי התקפי פסיכוזה ואובדן קשר עם המציאות. לראיה המטיילים במזרח שמגיעים למוסדות שיקומיים נפשיים כאשר לעיתים מעורב בעניין גם שימוש בסמים אבל לא בהכרח ולא רק.

למעשה, גם עבור חכמי המזרח לא פשוט לשלב בין הזן והבודהיזם לחייהם. מקובל שמי שרוצה ללמוד לעומק את התורה הופך לנזיר ומקדיש את חייו לכך. אפילו בודהה בעצמו, כך האגדה מספרת, עזב את אישתו ובנו ויצא לדרך נדודים של שנים עד שהתיישב תחת עץ למדיטציה המפורסמת שלו שבסופה הגיע ל"התעוררות".

זן ובודהיזם בקליניקה

התפיסות המזרחיות שאני מוצאת יעילות במיוחד ואפשר באמת לשלב אותן בחיים הן כאלה שניתן להמשיג אותן ולהפנים אותן יחד עם תפיסת העצמי וההבנה החברתית והרוחנית המקובלת בחברה המערבית החילונית. להלן כמה דוגמאות:


קריאה נוספת