טיפול זוגי


סוגי טיפול נוספים

טיפול אישי
 
טיפול משפחתי
והדרכת הורים

טיפול זוגי הוא אינטימי ואינטנסיבי. בהיותו כזה, הוא מהווה מצע לעבודה טיפולית מעמיקה ויעילה במיוחד.
למעשה, מלבד התהליך הזוגי מתנהלים בחדר הטיפולים גם שני תהליכים אישיים בעת ובעונה אחת.

זוגות מגיעים לטיפול הרבה פעמים בעקבות משבר ביחסים.
בטיפול במשבר זוגי המוקד הוא על עיבוד החוויה הקשה כמו גם על הבנת הרקע שעליו צמחה, על מנת ללמוד איך לזהות בעתיד סימני אזהרה ואיך לפעול כדי שהדברים לא יחזרו על עצמם.
משבר, קשה ומכאיב ככל שיהיה, טומן בחובו גם פוטנציאל לשינוי חיובי וצמיחה. המטרה היא לא לחזור אחורה למה שהיה אלא לצאת מחוזקים ולהגיע למקום אחר שיש דברים שכבר לא יהיו בו, אבל יש בו גם דברים חדשים וטובים אף יותר.

במקרים אחרים זוגות מגיעים לטיפול בעקבות ארוע חיים משמעותי כמו לידה, עזיבת הילדים את הקן, מחלה או אובדן, כאשר נדרשת הסתגלות למצב החדש. לפעמים הקושי הוא בלעבור את זה ביחד, לכל אחד יש את הדרכים שעוזרות לו ולפעמים זה לא תואם את דרכיו של בן הזוג וגורם לריחוק. ככל שהזמן עובר המצב עלול להחריף ולהביא לתחושות קשות של בדידות וייאוש.
כדי לשפר את יכולת ההתמודדות, נפעל להכיר ולגייס כל אחד את היכולות והמשאבים של עצמו, כמו גם את המשאבים והיכולות של בן הזוג. איך אפשר לשתף פעולה, ללמוד אחד מהשני ולסייע אחד לשני.
לפעמים הכלים שעומדים לרשות בני הזוג כרגע פשוט לא עובדים ויש צורך ברכישת מיומנויות וכלי התמודדות נוספים.

לפעמים בני זוג מרגישים שהם פשוט לא מסתדרים, התחושה היא של קונפליקט ללא פתרון.
הקונפליקט הזוגי נולד במקום ובזמן שבו הצרכים של שני בני הזוג מתנגשים. מה שאני עכשיו ממש צריך מבן הזוג שלי זה בדיוק הדבר שהוא לא מסוגל לתת לי כרגע, ואותו הדבר בכיוון השני.
לרוב כל אחד רואה בקלות את תחומי האחריות של האחר וחווה את עצמו אך ורק כנפגע מהם ומגיב אליהם. כדי לראות את התמונה הגדולה חשוב להבין גם את עצמי וגם את האחר טוב יותר.
כדי להבין את עצמי טוב יותר נבחן את אזורי הרגישות המובנים של כל אחד, כמו גם את התרומה בפועל לדינמיקה שנוצרה. כשהאדם לוקח אחריות על תרומתו לאינטראקציה ממנה הוא נפגע, הוא יכול למצוא את אזורי השליטה שלו שמאפשרים לו לפעול לטובת עצמו מבלי לנסות לשלוט באחר.
כדי להבין את האחר טוב יותר נלמד להקשיב ממקום נקי ונוכח, הקשבה אקטיבית שבה רק לזמן קצר, האדם ישים את עצמו, דעותיו, רגשותיו ותפיסותיו בצד, וישקיע את כולו בהבנת עולמו של האחר.
מהמקום הזה אפשר להפסיק להאשים, לדרוש ולהתחשבן, ולמצוא מקומות של אהבה, נדיבות וחמלה.

חשוב לזכור שבראש ובראשונה הסוגיות שעולות בזוגיות הן שלנו, הזוגיות פשוט לא מאפשרת להתעלם מהן ולעבור לסדר היום. לכן, במקום להחליף את בן הזוג, דבר שלרוב יסתיים במפגש מחודש עם אותן סוגיות בזוגיות הבאה, עדיף להגיע לטיפול זוגי ולהשקיע בריפוי וצמיחה אישיים וזוגיים.

עבורי זו זכות לשבת עם זוגות ולהיות עדה לרגעים מרגשים בהם השריון יורד, החרבות נשמטות, הלב נפתח והחדר מתמלא באנרגיות המופלאות של החיבור הזוגי. ברגעים האלה כולנו נזכרים בשביל מה אנחנו פה וכמה שווה להשקיע כדי להרוויח את זה.

בצד זאת, ישנם מקרים שבהם כבר אי אפשר לתקן, אם נחצו יותר מדי קווים אדומים, אם אחד מבני הזוג כבר לא באמת שם. במקרים שבהם הפרידה היא הצעד הנכון עבור זוג, חשוב להפרד באופן שישאיר את בני הזוג נקיים ופנויים רגשית להמשיך את חייהם. אם יש ילדים, חשוב להשאיר את הילדים מחוץ לפרידה, שימשיכו להיות להם שני הורים ושלא יצטרכו לבחור צד, להרגיש שאינם יכולים להשאר נאמנים לאחד מההורים או לחשוב שהקשר בין ההורים תלוי ומושפע באיזשהו אופן בהם.
ההורים ממשיכים להיות הורים גם אם הם כבר לא בני זוג. התקשורת ההורית צריכה להיות ישירה וחיובית, לא לעבור דרך הילדים ולהיות תמיד עניינית לטובת הילדים וצרכיהם.
פרידה מהווה משבר משמעותי בחיים גם אם היא רצויה על ידי שני הצדדים, ועבודה על פרידה נקיה ומזעור נזקיה עבור הילדים היא לא פשוטה. עם זאת, אם לא מצליחים בעבודה זו עלולים להשאר תקועים בבוץ של הפרידה הרבה מאוד זמן, והפגיעה בילדים נצרבת בהם עמוק.